Conținutul cererii către executorul judecătoresc în care solicit expedierea unei scrisori către destinatar

30 december 2020 136

Există o persoană care refuză să recepționeze scrisorile expediate (cu aviz recomandat) în adresa acesteia. Respectiv, devine necesar de a depune o cerere către executorul judecătoresc, prin care solicit înmânarea scrisorii respective personal destinatarului. Doresc să cunosc ce trebuie să conțină o cerere de acest fel.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu e clar: sunteti creditor într-o procedura de executare silita si doriti sa expediati debitorului actele executorului judecătoresc, sau nu sunteti in procedura de executare silita si doriti sa transmiteti o scrisoare printr-un executor judecătoresc?

Daca nu sunteti într-o procedura de executare:
1) Nimeni nu este si nu... mai detaliat poate fi obligat sa receptioneze o scrisoare (trimiterea postala cu aviz de receptie nu obliga destinatarul sa receptioneze scrisoarea) ;
2) Executorii judecatoresti nu presteaza astfel de servicii de expediere a scrisorilor unor persoane care nu se afla într-o procedure de executare silita a unui titlu executoriu (creditor/debitor) ;

Daca sunteti într-o procedura de executare:
1) Nimeni nu este si nu poate fi obligat sa receptioneze o scrisoare (trimiterea postala cu aviz de receptie nu obliga destinatarul sa receptioneze scrisoarea);
2) Comunicarea actelor executorului judecatoresc, in cazul in care persoana refuza receptionarea acestora, se realizeaza fie prin anunt public in Monitorul Oficial, fie prin proces verbal al executorului judecatoresc, care consemneaza faptul refuzului si continua procedura de executare (vedeti articol 67 din Codul de Executare).

***

In alte ipoteze, oricum, nu puteti obliga pe cineva sa va receptioneze scrisoarea.

Dar nici nu este nevoie sa fie aceasta obligatie de a receptiona scrisoarea, devreme ce in majoritatea cazurilor, simplul fapt ca scrisoarea a fost expediata la adresa corespunzatoare, echivaleaza cu indeplinirea conditiei de notificare a destinatarului, chiar daca scrisoarea respectiva este refuzata de ultimul.

30 december 2020