Contract cu SRL

03 october 2019 26

Vreau sa transmit niste bunuri unui SRL si acesta sa imi achite 20% din venit. Ce fel de contract trebuie sa inchei? Cum sa ma asigur ca in timpul apropriat SRL respectiv nu isi va cumpara singur aceste utilaje si va continua activitatea restituindu-mi mie aparatele? Poate o clauza penala sau ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Ar fi cazul să încheiați un contract de locațiune a bunurilor mobile fie un contract de societate civilă.
Opțiunea cea mai potrivită pentru Dvs ca și proprietar al bunurilor care le transmiteți în folosință temporară, în scopul obținerii unui venit, ar fi încheierea unui contract de locațiune.

04 october 2019