Contract de arendă

23 october 2021 84

Buna ziua! Am cumparat un an în urma un teren agricol de la o doamna, care îl moștenise de la tatăl ei decedat. Am făcut contract de vanzare-cumparare cum se cuvine la notar. Acum am aflat că tatal decedat încheiase cu un agricultor un contract de arenda, înregistrat la primărie, dar nu și la cadastru. Acum arendașul îmi spune că nu îmi dă terenul și că mă dă in judecată ca să-mi ia acest teren, deoarece el e primul cumparator. E posibil așa?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează în primul de enunțat că acesta deține doar un drept de posesie în baza contractului si nu este cumpărător așa cum pretinde. El putea avea doar un drept de preferința la cumpărarea terenului dacă făcea uz de acest drept.

Prin urmare, Moartea arendaşului sau a arendatorului ar trebui să... mai detaliat fie considerată o cauză de încetare a contractului, în pofida dispoziţiilor din materia locaţiunii, datorită faptului că arendarea este contractată intuitu personae.

De aceea pentru samavolnicia exercitata de arendaș dvs puteti contacta poliția sau înainta o acțiune în instantă

25 october 2021