Contract de arenda funciara

11 march 2022 67

Buna ziua. A fost incheiat un contract de arenda funciara pe un termen concret. Dupa expirarea acestuia, au fost incheiate acorduri aditionale pe termeni similari, Ultimul din care a expirat acum 2 ani. Din 2020 nu a fost semnat niciun acord aditional. Ce se intimpla cu contractul? Se desface automat sau exista vreun act legislativ/normativ care il prelungeste automat daca nici una din parti nu solicitat rezilierea lui? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Codul civil prevede posibilitatea ca contractul sa se prelungească automat daca parțile nu invoca incetarea, totuși pentru a clarifica, urmează să fie studiat contractul cu anexele deoarece posibil a fi introdus prevederi precum ca prelungirea se face doar prin acord adițional, sau se identifică expres data expirării.

13 march 2022