Contract de cesiune sau de donatie?

27 march 2019 44

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez: vreau sa cumpar un apartament, dar in prezent locuiesc in camin (in perspectiva voi avea dreptul la privatizare). Adica vreau si camera in camin (daca cumpar apartamentul, pierd dreptul de a obtine camera) si apartamentul care in prezent se vinde. Dar nu am familie pentru a imparti aceste drepturi. Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Milla,

Legea privatizării fondului de locuinţe Nr. 1324 din 10.03.1993 prevede următoarele la articolul 5 alin. (3) "Se permite privatizarea locuinţelor de stat în cazul în care cetăţenii au în proprietate privată o altă locuinţă provenită nu în rezultatul privatizării.".

Mai jos accesați legea în întregime:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=316437

27 march 2019