Contract de credit

16 may 2019 249

În anul 2016 soțul meu a contractat un credit de 150.000 lei de la o bancă cu scadența în 2024. Eu am semnat în calitate de fidejusor, totodată locuința noastră a fost ipotecată în vederea garantării restituirii împrumutului. În anul 2017 am divorțat de soț, iar el refuză să achite creditul. Din anul 2017 achit eu benevol ratele la bancă (până acum am achitat 30.000 lei). Pot eu să obțin banii achitați pentru credit? Cum pot să mă apăr?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În calitate de fidejusor, dacă achitați creditul în locul debitorului, sunteți în drept să solicitați încasarea din contul soțului a sumei achitate pentru acesta.
Dacă o compensare nu va avea loc, puteți acționa în instanță pentru încasarea forțată.
Totodată, ar fi cazul să demarați procedura de partajare a averii dacă aceasta... mai detaliat nu a avut loc și sunt bunuri partajabile.

16 may 2019