Contract de creditare

01 june 2021 37

Buna ziua! In luna aprilie 2021 am comandat un dulap, in credit pe termen de 12 luni. In luna mai, magazinul mi-a adus comanda acasa plus contractul de creditare. Tot in luna mai, eu am achitat prima rata. In luna iunie, ma suna o persoana de la magazin si ma anunta ca curierul care a livrat dulapul, chipurile, a pierdut contractul de creditare si ca maine va veni sa semnez alt contract de creditare. Spuneti-mi, va rog frumos, eu sunt obligata sa semnez din nou alt contract? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună Maria.

În cazul în care nu doriți să semnați un alt contract, putetți opta pentru efectuarea unei copii autentificate.

În cazul în care vânzătorul nu va deține o davadă a achitării, el este în drept achitarea în ordine civilă sau penală.

Propun să rezolvați pe cale amiabilă acest mic incident.

Succes!

04 june 2021