Contract de credit

24 july 2019 33

Stimați juriști, rog sa ma ajutați cu următoarea întrebare: 2 luni in urma am luat un credit de la o banca, am semnat contractul însă copia contractului nu mi-a fost inmanata din motiv ca au spus ca trebuie și directorul sa semneze care la moment nu era prezent in oficiu. Au zis ca ma telefonează in 2-3 zile pentru a-mi da contractul. Au trecut 2 luni si nimic. Întrebarea consta in aceea cat de corect este din punct de vedere legal. Pot ceva face in favoarea mea? Careva dobanzi anulate, poate o recompensa...

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In calitate de parte la contract, si mai ales, in calitate de consumator al unui credit bancar - trebuia sa va fie înmânat exemplarul Dvs al contractului.
Aceasta incalcare, insa, nu poate avea ca efect obligarea Bancii de a va despagubi sau de a va anula/micsora dobanda.

25 july 2019