Contract de credit reziliat

16 december 2020 30

Buna ziua. Fratele are un credit pe care nu l-a achitat din august. Creditul l-a luat pentru procurarea unei motociclete. Creditorul a reziliat contracul si l-a dat in judecata. Ce se poate face in aceasta situatie? El locuieste cu parintii si nu poate sa achite toata suma. Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Silvia, în cazul DVS , frate o să fie impus printr-o hotărăre de istanță să achite creditul, v-a fi invitat la executor, care o să-i comunice și o să-i dee termen de achitare. Mai pe urmă, executorul să caute ce bunuri are el personale și nu a... mai detaliat părințelor, care mai apoi vor fi schestrate și rîdicate.Eu sînt ferm convins, că solicitarea DVS e legată mai mult, dacă fratele nu v-a fi persecutat de poliție, eu vreau să-ți atenționez, ca fratele să nu facă vre-o prostie, tu îl ei în mîni, în spui să fie calm, cînd o să fie citat la executor, să nu să se opună, fiindcă executorul își face lucru. Executorul o să-i dee contul la bancă, unde fratele o să achite, atîta cît are, chiar și 2-3 lei pe lună, asta nu-i încălcare din partea lui. El principalul să nu să se ascundă, dacă o să vrei informații mai detaliată poți apela la viberul telefonului 068669950 și noi v-om discuta mai amănunțit, de dorit să fii cu fratele să asculte el cu uriechele lui despre ce v-om vorbi, bine. Sccese.

19 december 2020