Contract de investitie

19 december 2019 21

Buna ziua. Am incheiat un contract de investitie pentru cumparare unui apartament in luna iulie 2018. Aceste contracte cad sub incidenta noii legi intrata in vigoare la 1 marie 2019? Au aceeasi valoare juridica? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu, contractele incheiate pina la 1 martie 2019 nu sunt reglementate de Codul Civil intrat in vigoare la 1 martie 2019.
Totusi, prin efectul legii noi, antreprenorul care nu este proprietar al terenului aferent blocului, este obligat sa obtina proprietatea asupra acelui teren si sa o transmita... mai detaliat investitorilor la momentul cind se va da in exploatare constructia.

20 december 2019