Contract de locatiune

26 may 2020 5

Buna ziua. Am o Intreprindere Individuala. Dupa 6 luni de inchieiere a oficiului, am aflat ca la Fisc trebuia de prezentat contractul de locatiune (contractul e incheiat cu o persoana fizica). Ce consecinte pot aparea, avand in vedere faptul ca doresc sa inchid II? Toate impozitele sunt achitate, inclusiv cele legate de spatiul inchiriat.

Lawyer comments 1

Cristian Papanaga
  • Advocate

Lidia,

cel mai probabil atunci cand va fi efectuat controlul fiscal întru lichidarea întreprinderii, va fi aplicată o amendă în conformitate cu art. 255 din Codul Fiscal. Totodată, veți putea beneficia de o reducere cu 50% din amenda aplicată în condițiile prevăzute la art. 234 din Codul Fiscal. https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121292&lang=ro#

****************************************************************************************************

Articolul 255. Neprezentarea... mai detaliat informaţiei despre sediu

Neprezentarea, prezentarea cu întîrziere sau prezentarea Serviciului Fiscal de Stat a unor informaţii neveridice despre sediul sau despre schimbarea sediului contribuabilului, al subdiviziunilor lui se sancţionează cu amenda de la 3000 la 5000 de lei. Sînt pasibile de amendă subdiviziunile care corespund noţiunii indicate la art.5 pct.29).

28 may 2020