Contract de muncă în Polonia intermediat în Moldova

16 february 2023 24

Bună ziua. Am încheiat un contract cu o firmă din Moldova care intermedia recrutarea la muncă în Polonia. Am o săptămână de când muncesc. În contract au fost convenite niște condiții, dar în realitate sunt cu totul altele. Doresc să plec de aici, adică sa desfac acest contract, dar acolo este inclus un punct în care scrie că dacă nu lucrez 3 luni, trebuie să le plătesc 2.000 de zloți polonezi. Cum aș putea să evit acest lucru?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Este necesar de studiat mai detaliat clauzele contractului și de declarat rezoluțiunea pe motiv că condițiile de muncă nu corespund celor stipulate în contract.
Angajatorul este obligat să vă asigure condiții normale de muncă.

17 february 2023