Contract de prestare servicii sau contract individual de munca?

12 february 2021 40

Buna ziua. Cum e mai convenabil pentru un angajat - sa se angajeze in baza de contract de prestare servicii sau contract individual de munca? Din cate am inteles, in primul caz nu poti primi concediu medical si nici anual platit. Prin urmare, pentru angajator e mai bine sa ia omul pe contract de prestare servicii.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Este mai bine prin contract individual de muncă, sunt mai multe beneficii, asigurare medicală, socială, concedii etc.

12 february 2021