Contract de societate civilă

31 march 2021 19

Două părți au încheiat un contract de societate civilă cu scopul construcției unui imobil, care ulterior a fost rezoluționat pe cale judiciară. În situația asta, are dreptul o parte să ceară recunoașterea dreptului de proprietate asupra cotei-părți din construcția nefinalizată?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Valentina.

Da, are dreptul de a solicita recunoașterea dreptului sau după caz repararea prejudiciului suferit de pe urma implementării contractului.

Ulterior, pe cale judiciară, fiecare parte va trebui să demonstreze prin probe argumnetele pe care își întemeiază pretențiile.

Mult succes!

04 april 2021