Contract de vanzare-cumparare

29 october 2018 90

Daca vanzatorul unui apartament este cetatean al Republicii Moldova, insa nu are buletin si este stabilit cu traiul in Germania (are doar pasaportul biometric cu stampila de emigrare), pentru a vinde este necesar de prezentat la notar certificatul de divort? In extras el figureaza ca singurul proprietar. M-am consultat cu 2 notari - unul spune ca e necesar actul de divort cu apostila, pentru ca vanzatorul a divortat in Germania, iar alt notar spune ca nu e necesar certificatul de divort. Sunt confuza si vreau sa ma asigur ca totul sa fie conform legii.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În esență este vorba despre necesitatea de a face proba privind faptul că vînzătorul este unic proprietar, adică este împărțită averea comună sau este obținută în afara căsătoriei.
Dacă bunul a fost obținut în timpul căsătoriei va fi nevoie de acordul celuilalt soț, pentru a evita apariția de litigii pe... mai detaliat viitor.

29 october 2018