Contract de vanzare-cumpărare a automobilului

29 march 2018 1858

Este posibil ca persoana sa fie a 3 pe procurasi sa facă contract de vânzare-cumpărare și apoi eu sa transcriu mașina pe numele meu.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,

Dacă e să facem următorul lanț:
proprietarul>>>reprezentant prin procură nr. 1 >>> reprezentant prin procură nr. 2.
Lanțul este valabil, adica dacă prima procură conține dreptul de substituție, atunci drepturile pot fi transmise unui terț(altei persoane) sigur că doar în limita împuternicirilor existente în procura inițială. Astfel, cel de al doilea... mai detaliat împuternicit adică a 3 perosană în lanț poate încheia contractul de vînzare cumpărare.

Dacă situația corespunde celei sus identificate, atunci tranzacția este valabilă.

31 march 2018