Contract de vanzare-cumparare a unui apartament

27 october 2019 101

Am cumparat un apartament prin agentie imobiliara. Am fost sa vad apartamentul si era totul in ordine. Am incheiat contract de vanzare-cumparare si cand am venit la apartament singuri, fara agent, au venit vecinii la noi in apartament si ne-au spus ca sunt trei procese in privinta acestui apartament, inclusiv legate de reparatii neautorizate, in urma carora a fost taiata o teava a vecinilor si au crapat peretii. Pot eu acum sa desfac contracul de vanzare-cumparare pe care inca nu l-am inregistrat la cadastru? Va rog frumos, ajutați-ma!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Ipotetic există posibilitatea rezoluțiunii contractului pentru asemenea motive, însă, este necesar a se analiza contractul și condițiile încheierii contractului, inclusiv tot ce vi s-a comunicat de către vânzător/reprezentantul acestuia la intermedierea tranzacției.
De asemenea, trebuie obținută informația ce confirmă existența litigiilor a căror obiect de examinare sunt pretențiile în legătură... mai detaliat cu acest imobil.

28 october 2019