Contract inchiriere bun

13 june 2019 143

Buna ziua. Doresc sa incep o activitate ca persoana fizica, si anume sa dau in chirie un bun. De ce fel de contract am nevoie si cum trebuie sa declar veniturle la fisc ca sa nu primesc penalitati? Multumesc !

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimate D-le Mihai,
În cazul în care transmiteți în locațiune un bun imobil, Dvs în calitate de proprietar sunteți obligat să înregistrați contractul la DGAF Teritorială în termen de 3 zile din data încheierii contractului.
De asemenea, în termen de 2 zile de la data încheierii contractului urmează a fi achitat... mai detaliat și impozitul pe venit în mărime de 7% în cazul în care bunul este închiriat de către o persoană fizică. Ulterior, la finele anului completați declarația pe venit și o depuneți la serviciul fiscal din raza domiciliului Dvs. sau oricare alt serviciu, important fiind să fie completată corect și adresată subdiviziunii respective.
În cazul în care bunul este închiriat de către o persoană juridică, de înregistrarea contractului de locațiune se preocupă Locatarul, însă este de dorit să o faceți de sine stătător. Mărimea impozitului pe venit în acest caz este de 10% și se oprește la sursă de către Locatar, iar Locatorul primește deja suma impozitată.
În acest ultim caz, Locatarul trebuie să procure de la Serviciul Fiscal de Stat formulare tipizate numite Act de achiziție a serviciilor de locațiune și servește drept Act fiscal primar de strictă evidență, fiind completat lunar reieșind din prevederile contractuale referitor la efectuarea plății pentru locațiunea bunului imobil.

Succes.

14 june 2019