Contract intre 2 SRL-uri

02 june 2019 43

Buna ziua. Rog sa imi oferiti o indrumare. Ce act/contract poate semna administratorul unui SRL care are o datorie (in baza contractului de vanzare cumparare) catre alt SRL ca sa garanteze achitarea datoriei? Multumesc mult!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Vedeți capitolul contract de fidejusiune din Codul Civil, se aplică situației descrise.

03 june 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
În primul rând, din punct de vedere juridic, nu este necesar să mai fie incheiat vre-un contract in această situație, pentru că obligația deja există (in baza contractului de vânzare cumpărare neexecutat). Trebuie să notificați oficial despre datorie (scrisoare recomandată) și să solicitați achitarea datoriei. Daca... mai detaliat nu achită, Vă adresați direct în instanta de judecată.
Dacă este altceva la mijloc - puteți încheia un contract de împrumut.
Administratorul SRL datornic trebuie să aibă decizia asociatilor/fondatorilor pentru incheierea unui asemenea contract.
Fidejusiunea poate fi constituită doar de către o altă persoană fizică/juridică, dar nu de același SRL.

03 june 2019