Contract locatiune cu titlu gratuit

03 november 2019 320

Buna. Proprietarii apartamentului in care eu locuiesc la moment sunt plecati peste hotare. Suntem in grad de rudenie indepartare cu ei. Din acest motiv ei ne-au permis sa locuim in apartamentul lor absolut gratuit, doar cu conditia achitarii serviciilor comunale pe care le folosim. Conform legii, suntem obligati sa facem un contract cu titlu gratuit si trebuie sa il inregistram la FISC? Daca nu l-am facut pana acum, ce riscam?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

In cazul in care acest contract este cu titlu gratuit aceasta presupune ca nu se achita impozite. Prin urmare nu proprietarul bunului imobil nu are de achitat amendă pentru neînregistrate contractului și nici pentru impozit în virtutea titlului gratuit al contractului.

03 november 2019