Contract matrimonial

08 january 2023 31

Bună ziua. Contractul matrimonial trebuie semnat de ambii soți, sau se admite ca acesta să fie semnat doar de unul din aceștia? Contractul se va semna înainte de căsătorie sau se poate și după? Care sunt costurile legate de autentificarea notarială a acestui gen de document în Republica Moldova? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
însăși prin esența actului (contract) implică existența cel puțin a două părți care au acceptat condițiile și au contrasemnat, contrar, valoare zero.
cît ține de costuri, că adresați la notar, nu există un preț unic

09 january 2023