Contract prestari servicii & contract individual de munca

04 april 2019 464

Avem angajati prin cumul/part time, functia de mentor cu program de munca 8-10 ore pe luna, perioada determinata. Așa întrebare: ar fi corect sa-i angajez pe contract prestări servicii și nu contract Individual de munca?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Ludmila, daca persoanele fizice nu sunt inregistrate sa desfasoare activitate de intreprinzator (e.g. intreprinzator individual), atunci recomandarea mea sa incheiati/pastrati contractele individuale de munca prin cumul/timp de munca partial. Vedeti in acest sens art. 2 alin. (3) din Codul muncii: http://www.legis.md/cautare/rezultate/113032

22 april 2019