Contract vanzare-cumparare

16 may 2018 76

Buna ziua. Am procurat un automobil, proprietarul mi-a dat procura pe o perioada de 6 luni. La statia de inmatricure, Registru propune asistenta la perfectarea contractului de vanzare-cumparare contra sumei de 450 lei. Intrebarea mea, pot eu sa fac un contract simplu intre mine si proprietar fara ca sa platesc acei 450 lei? Daca da, ca vanzator ma scriu pe mine in baza datelor din procura sau scriu datele vanzatorului si ma semnez eu pentru el? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Dacă dispuneți de un model de contract îl completați cu datele dvs și ale vânzătorului, indicați datele mijlocului de transport.
Pentru înstrăinarea bunurilor mobile e suficientă respectarea formei scrise (simplă) a actului juridic.
La Părți în calitate de vânzător indicați cine este la moment proprietarul, iar în continuare indicați reprezentat de... mai detaliat către (numele prenumele Dvs), datele dvs, care acționează în baza procurii (datele procurii).

16 may 2018