Contractul individual de muncă și funcția publică

13 october 2020 21

Bună ziua. Am depus dosarul personal de participare la concurs pentru a candida la o funcție publică. Tot aici am fost angajată la funcția la care candidez prin contract individual de muncă pe perioadă determinată până la desfășurarea concursului. Spuneți-mi, vă rog frumos, dacă această situație nu contravine legii și care sunt riscurile în așa situație?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

La prima vedere nu contravine legislației nimic, prin urmare dvs veți activă doar pentru perioada stabilită, riscul fiind cela că după desfășurarea concursului ar putea fi angajată o altă persoană în funcția dvs potrivit rigorilor identificați, adică dacă ar deține criterii mai înalte față de dvs la funcția respectivă... mai detaliat cum ar fi vechimea în muncă, calificarea etc...

13 october 2020