Contributii neachitate de catre angajator

06 january 2023 44

Buna ziua. Sunt in al treilea an de concediu pentru ingrijirea copilului. Deoarece nu intentionez sa ma intorc la serviciul precedent, am depus cerere de eliberare. Nu am primit nicio contributie, nici salariu, nimic. Peste cateva luni de la eliberare, am mers la CNAS ca sa solicit un extras din cont si mare mi-a fost mirarea sa constat ca firma in care am activat a declarat ca mi-a transferat salariu sau concediu in al treilea an de concediu, pe care eu personal nici nu l-am primit. Am sunat angajatorului ca sa ma clarific si nimeni nu-mi da nici o explicatie. Ce sa fac in acest caz? Unde pot sa apelez?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Violeta, DVS ați întreprins practic toate acțiunele corespunzătoare, sunteți în drept să apelați cu o cerere oficial la Inspecția Muncii din raza localității, ca ei să întreprindă toate acțiunile în privința administratorului pentru claritate.

07 january 2023