Control din partea statului la vanzarea unei afaceri

12 april 2019 14

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti: daca intreprinderea urmeaza fi vanduta , va fi supusa unui oarecare control din partea statului? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anastasia
La ce tip de control va referiți?
Odată ce încheiați contractul de înstrăinare a părții sociale acest act juridic urmează a fi înregistrat la Agenția Servicii Publice pentru a fi opozabil terților.

De regulă, un cumpărător prudent solicita un act de control fiscal total sau un audit efectuat de către o... mai detaliat firma de audit aleasă de acesta pentru a fi sigur de ceea ce cumpăra.
De remarcat că, de regulă, aceasta nu este o condiție.
Vanzatorul părții sociale este responsabil de tot ceea ce a încălcat inclusiv în viitor, inclusiv poate fi atras la răspundere subsidiară în procedura de insolvabilitate chiar dacă nu mai este asociat, însă actul care a cauzat prejudiciul a fost semnat cu încuviințarea acestuia sau a fost trecut sub tăcere în virtutea faptului ca ar fi obținut anumite foloase din aceasta.

12 april 2019