Copii minori in vacanță

05 june 2019 302

Este posibil sa ies cu copii minori din țară fara acordul tatălui, daca avem custodie comuna, precizez: cu scop de vacanta. Tatăl copiilor nu este de acord. Ce se poate face?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

In acest scop puteți fără nici o problemă.

05 june 2019
  • Advocate

Buna ziua Mădălina, dacă scopul plecării este pentru o perioada determinata, cum spuneți în vacanță, atunci puteți pleca cu copiii fără acordul tatălui. Acordul tatalui este necesar doar în cazul cînd plecați cu scopul de a locui în altă țară.

06 june 2019