Copil cu un cetatean al Marii Britanii

29 november 2018 31

Buna ziua. Sunt in Marea Britanie, astazi am fost la politie. Ce as putea sa fac: in casa e practic abuz emotional si nu mai putem convetui, dar nici ajunge la un acord comun. El e in certificatul de nastere si se pare ca are aceleasi drepturi. Ma manipuleaza si santajeaza ca daca plec acasa, ma da in cautare ca am furat copilul cu toate ca-mi stie adresa. Nu l-am santajat niciodata ca-i ascund copilul, dar de aici imi zice sa ies din casa. Totodata vreau sa va intreb: o sa fiu eu mai protejata acasa? Poate sa ma intoarca inapoi daca vin? Ce sa fac?

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Advocate

Poate depinde de legislatia din Marea Britanie si cetatenia copilului. De regula, nu puteti calatori cu copilul decit cu acordul celuilalt parinte - deci ati putea avea impediment la frontiera.

07 december 2018