Copil de 5 ani, nerecunoscut de tata

27 november 2019 110

Buna ziua. Am un baiat de 5 ani, care la nastere nu a fost recunoscut de tata. In toti acesti ani, i-am pierdut urma tatalui si de curand am aflat ca ar fi in Germania. As dori sa stiu ce pasi trebuie urmati pentru a-l da in judecata pentru pensia alimentara. Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Pentru a incasa pensia de întreținere pentru copil este necesar să constatați paternitatea acestui bărbat.
Pentru constatarea paternității este necesar sa efectuați o expertiză ADN costul căreia în Moldova este de circa 12000 lei și se execută de Laboratorul Centrului de Medicină Legală.

Vă puteți adresa instanței de judecată cu o cerere... mai detaliat de constatare a paternității și incasare a pensiei de întreținere pentru copil.

28 november 2019