Copil in afara căsătoriei

23 august 2022 80

Buna ziua! Am născut un copil in afara căsătoriei. Nu locuiesc cu tatăl copilului și in certificatul de naștere acesta nu este inclus. Tatăl insistă sa fie inclus in certificat.
Dacă îl scriu in certificatul de naștere, dar copilul poarta numele meu de familie, o sa am nevoie de semnături de la tată pentru a scoate copilul din țara sau pentru a face pașaport roman copilului ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Nina, da desigur, o să fie cerut confirmarea tatălui biologic. Nu vă sfătui.

23 august 2022