Copil minor domiciliat in Paris

27 december 2018 175

Buna ziua. Sotia a plecat cu feciorul minor de 4 ani la Paris si i-a stabilit domiciliul acolo fara consimtamintul meu. Copilul a crescut doar cu mine de la varsta de aproape 2 ani si tine mult la mine si doreste sa fie cu mine. Din acest motiv, sotia mi-a interzis sa mai vorbesc cu copilul, chipurile il afectez psihic. M-am adresat in toate instantele, dar nu ma ajuta nimeni. Am venit acum personal la Paris sa-l vad ca e si ziua lui de nastere, dar sotia nu-mi permite. Nu-mi da adresa. Nu stiu cum s-o gasesc. Mi-a spus sa-i dau divortul, apoi o sa-mi permita sa vad copilul. Eu nu vreau sa-i dau divortul pana nu iau copilul inapoi in RM. Ce pot face in cazul dat?

Jurist comments 9

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Sergiu,

Dat fiind faptul ca nu mai locuiți împreună și nu va leagă nimic decât acest copil, ar fi cazul sa depuneți o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei și determinarea domiciliului copilului minor cu Dvs.
De asemenea, aveți posibilitatea de a va adresa Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției... mai detaliat Sociale o cerere prin care solicitați asistență în vederea înapoierii copilului răpit în țara lui de origine.
In acest sens trebuie să faceți trimitere la Convenția de la Haga din 25.10.1980 cu privire la unele aspecte civile ale răpirii internaționale de copii deoarece, atât Republica Moldova cât și Franța fac parte la această Convenție.
Foarte important sa depuneți aceasta cerere nu mai târziu de un an de la data când copilul a fost scos din țară fiindcă, în acest caz autoritățile franceze sunt obligate sa dispună înapoierea imediată a copilului în țara de origine.

Succese.

27 december 2018

Sotia deja a depus cerere pentru desfacerea casatoriei insa eu am incercat sa intind procesul si am solicitat termen de impacare ca sa am dreptul sa il eau inapoi si sa nu fie stabilit domiciliu cu mama. Dar la ministerul sanatatii si protectiei sociale am fost 4 luni in urma... mai detaliat si miau spus ca procedura aceasta se face doar pe baza de proces penal. Am scris apoi plingere la procuratura generala si au incetat urmarirea penala din motiv ca nu erau intemeiate probele si ca a avut tot dreptul sal ia cu ea in franta. Am contestat refuzul apoi ear au incetat...

27 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

D-le Sergiu,
Convenția care am menționat-o se referă la aspecte civile nu la aspecte penale!
Dvs sunteți sigur ca cererea depusă se întemeia pe Convenția respectivă?

Nu consider că solicitarea unui termen de împăcare în scopul de a tergiversat procesul este tocmai cea mai potrivita soluție pentru că prin asemenea acțiuni iritați instanța... mai detaliat de judecata, cu atât mai mult cu cât scopul Dvs este de a obține custodia asupra copilului, ci nu de a va contra cu instanța și a o indispune în raport cu poziția Dvs. de apărare.
Având scopul de a atrage judecătorul de partea Dvs. în vedere obținerii câștigului urmează sa aveți o atitudine corectă, să prezentați probele care vin în susținerea poziției Dvs. și să nu faceți abuz de drepturile procedurale.

27 december 2018

Da, eu personal am mentionat de aceasta conventie de la haga si asa mi sa spus ca trebuie sa fie deschis dosar penal pe rapire internationala de minori.

27 december 2018

Anume asta leam zis ca vreau sa fac o plingere pe baza acestei legi:
https://www.bizlaw.md/public/2017/07/17/rapirea-internationala-a-copiilor-de-catre-unul-dintre-parinti

27 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Dl. Sergiu, după cum ați citit și în acel articol, Convenția respectivă se referă la unele aspecte CIVILE și nu penale.
Poate că urma sa contestați în ordine de contencios administrativ refuzul acestora, deși suna foarte straniu și totodată puteți depune o asemenea cerere și în instanța de judecată, însă aceasta... mai detaliat ar putea fi restituită pe motiv ca exista un procedeu specificat deja.
Pentru a că persoana sa fie atrasă la răspundere penală ar trebui sa existe o hotărâre judecătorească prin care deja s-a determinat domiciliul permanent al copilului. Este absurd ceea ce fac autoritățile, ei se contrazic.

27 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Puteți încerca să depuneți o asemenea cerere direct autorităților franceze responsabile de aplicarea Convenției date.

Probabil ca aceasta ar fi mai eficient și mai rapid.

27 december 2018

Mersi. Asa si o sa fac . Multumesc inca o data pt sfaturi. Asi vrea sa iau legatura cu dstra cand revin in RM

28 december 2018

03 march 2019