Copilul a fost scos din țară fără ca să știu

26 october 2018 201

Are dreptul mama copilului meu să plece din țară cu copilul, fără consimțământul meu și fără ca eu să fiu pus la cunoștință? Nu mi-a lăsat măcar un telefon de contact pentru a putea ține legătura cu copilul.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ghenadie,
Poate pleca.

26 october 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Doar în cazul în care mama urmărește scopul de a se stabili domiciliul permanent al copilului peste hotare este necesar acordul tatălui care, se exprimă într-o declarație autentificată notarial sau dacă refuzați aceasta ar putea contesta refuzul în instanța de judecată judecată

27 october 2018