Copilul are cetățenie română și se află în Moldova

02 june 2017 5

Eu sunt de origine română si iubita mea de origine moldovenească... Copilul are cetățenie română și se află în Moldova... Eu lucrez in strainatate, iar mama băiatului nu are nici un venit nici nimic. Cum pot avea custodia băiatului, chiar daca nu suntem căsătoriți?

Lawyer comments 1

Levitschii Iurii
  • Legal consultant

Bună ziua, Dorin. În caz că doriți să obțineți custodia asupra copilului cetățean a României adresați-vă unui specialist din România (ulterior în instanța competentă națională Română). Dacă privim la problemă prin prisma cetățeniei Republicii Moldova a copilului, atunci în caz că aveți drepturi părintești asupra copilului conform legislației în vigoare,... mai detaliat puteți solicita în instanță: decăderea din drepturi părintești a mamei (dacă sînt motive), stabilirea domicilului minorului în străinătate (cu dvs.), alte doleanțe legale din partea dvs, iar după examinare instanța de judecată din Republica Moldova se va expune.

05 june 2017