Coproprietari

29 august 2022 26

Buna ziua! Sunt coproprietara unei case la pamant impreuna cu matusa tatalui meu, care a fost obtinuta prin mostenire de la bunici. Pe acte fiecare detinem cate 1/2 din casa si curte, fara a fi specificate care sunt acestea. Casa are 2 intrari diferite cu contoare separate. In spatele casei am construit wc si cotet, dar nu suntem conectati la canalizare, este prea departe de noi. Matusa se foloseste de șopronul care este inclus in actele la cadastru. Noi avem cateva butoaie in curte pentru ca sopron nu avem, depozitam in alta parte. Matusa in schimb isi depoziteaza toate vechiturile prin toata curtea, si in fata, si in spate, si aduce destul de multe vechituri. Cat sunt de legale actiunile ei? Are importanta unde este plasat cotetul si wc? Si in caz ca aduce iar vechituri si le arunca unde vrea, unde sa ne adresam? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua. Cea mai bună soluție este să partajați bunul (casa) în natură, să fie delimitate concret hotarele fiecărui coproprietar, să fie separată inclusiv casa, respectiv, puteți pune și un gard în ogradă.
Partajul poate fi făcut pe cale amiabilă sau prin intermediul instanței de judecată.

02 september 2022