Coproprietate fara stirea mea

18 august 2020 87

Poate tata sa-l faca pe fiu coproprietar al unui bun fara consimtamantul ultimului? Daca da, atunci cum de procedat in cazul in care mi-au fost sechestrate conturile bancare pentru serviciile comunale care nu au fost achitate, dar de facto eu nu am locuit in acest imobil?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca e vorba de un apartament, la privatizarea acestuia automat participa si minorii persoanelor ce privatizeaza, aceasta ar fi una din ipoteze, astfel sunteti coproprietar.
Puteți merge la cadastru si solicita act confirmativ despre drepturile de proprietate asupra bunurilor imobile de pe teritoriul MD.
In extrasul cadastral o sa vedeți in ce... mai detaliat temei a aparut dreptul de coproprietar.

19 august 2020