Creare site

27 november 2018 76

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care sunt pasii pe care ar trebui sa-i fac din punct de vedere juridic inainte de a incepe sa creez un site de anunturi ce va contine date personale ale abonatilor. Mentionez ca pentru o perioada de timp nu voi incasa sau emite facturi. In cazul in care nu incasez bani, ar trebuie sa deschid un SRL?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

1. Trebuie sa fondati o persoană juridică (de ex. SRL), indiferent daca incasati sau nu bani. ASP presteaza servicii integrale in acest sens.
2. Trebuie sa va înregistrați ca operator de date cu caracter personal, la CNPDC.
3. Trebuie sa va autorizati in domeniul ".md", eventual la MoldData, CTS.

27 november 2018