Crearea întreprinzătorului individual

01 october 2018 153

Bună ziua. Vreau să deschid un butic de haine pe care le cumpăr personal de peste hotare. Aș dori să știu care sunt condițiile necesare și ce documente trebuie să întocmesc pentru deschiderea acestui butic pe patenta de întreprinzător individual?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, informația solicitată o puteți obține aici (http://www.cis.gov.md/content/%C3%AEnregistrarea-persoanelor-juridice-%C8%99i-%C3%AEntreprinz%C4%83torilor-individuali), totodată, pentru a evita anumite dificultăți la depunerea setului de documente, contactați Agenția Servicii Publice pentru a concretiza pachetul de documente ce urmează a fi prezentat.

01 october 2018
Igor Popa
  • Advocate

Potrivit art. 4 alin. (1/1) din Legea cu privire la patenta de întreprinzător, desfășurarea activităților menționate la pozițiile 1.1 şi 1.2 din anexa la prezenta lege (comerțul cu amănuntul la tarabe, tejghele, tonete, în chioșcuri (gherete), pavilioane și din autovehicule) se permite până în data de 31 decembrie 2018 numai... mai detaliat pentru titularii de patentă care, la data de 31 decembrie 2016, vor deține patente pentru activitățile respective.

Prin urmare, dvs. nu puteți desfășura astfel de activitate în baza patentei de întreprinzător.

Eventual, puteți lua în considerare oportunitatea înregistrării unei întreprinderi individuale:
1. Actele/taxele necesare: http://www.asp.gov.md/ro/node/10
2. Formular tip: http://www.cis.gov.md/sites/default/files/Cerere%20de%20inregistrare%20a%20intreprinzatorului%20individual%20DILUD%20A13.pdf

Pentru mai multe detalii puteți apela la Serviciul Suport (tel: 022 22 44 88)

01 october 2018