Credit

16 may 2019 59

Buna ziua. In urma cu 7 ani am facut un credit la Banca Carpatica de 6 ani si nu l-am mai platit (este in valoare de 15.000 RON), dupa care am plecat in Anglia. Acum 2 ani am incercat sa dau de ei, sa fac un plan de plata, dar au zis ca o sa ma contacteze inapoi, dar nu am primit nimic, cu toate ca in urma cu 2 ani mi-am luat un apartament - tot nu ma cautat nimeni si nici la vechea adresa nu am mai primit nimic. Acum as vrea sa fac un credit si sa girez cu apartamentul. Credeti ca este posibil, mai am vreo sansa? Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
După cîte înțeleg este vorba de credit in România, ține de legislația locală, astfel adresațivă pentru consultanță la un jurist din RO.
Ca ideie generală, dreptul de a pretinde executarea este limitat în interiorul unui termen.
Urmează a studia care sunt termenele de prescripție în ROMÂNIA cit și să... mai detaliat verificați dacă cauza nu a ajuns la executare silită sau nu?
Totul ține de teritoriu, aici nu suntem de ajutor.

16 may 2019