Credit auto cu gaj

05 july 2021 57

Buna ziua. Am luat un imprumut de la o companie nebancara, in marime de 95.000 lei pe termen de 4 ani, ca sa cumpar un automobil. Doi ani am achitat, dar acum am probleme financiare si nu pot sa achit. I-am sunat, dar oricum au reziliat contractul si acum cer sa mai platesc 136.000 lei. Au inceput sa scrie pe retelele de socializare si sa telefoneze rudele si prietenii. Cat de legale sunt aceste mesaje, sunete etc.? Si cat de corect sa ma impuna sa platesc o suma atat de mare?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Oleg,

Ei nu au dreptul sa contacteze alte persoane, doar pe Dvs ca debitor. Puteti depune o plingere pe actiunile lor.

Cit tine de datorie, Dvs o puteti contesta in instanta de judecata si sa o reduceti la o suma adecvata.

O zi buna!

05 july 2021