Credit bancar nerambursat

05 may 2023 292

Buna ziua. Nu am rambursat un credit bancar si creditorul m-a actionat in judecata. Pentru ca in prezent ma aflu la munca peste hotare, nu m-am prezentat la sedinta de judecata si aceasta a fost amanata. In curand imi expira viza si trebuie sa ma intorc la Chisinau pentru a o innoi. Voi putea sa ies din tara si sa ma intorc la munca ca sa pot stinge datoria? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Dacă în cadrul executării silite, executorul nu a solicitat iar instanța nu a dispus aplicarea interdicției de a părăsi țara, liber plecați peste hotare.

06 may 2023
  • Legal consultant

Buna Spiridon, DVS aveți dreptul să intrași în țară și să solicitați toate chestiunele, care le aveți. Cauza se găsește în instanțo, n-a ajuns în veziunea executorului.

07 may 2023