Credit bancar pentru alta persoana

05 october 2019 73

Am contractat la banca un credit pentru o persoană apropiată. Ea mi-a luat contractul şi mi-a spus că va plati lunar creditul. De atunci au trecut 2 luni, dar nu a achitat nimic. Ce pot sa fac? Poate s-o dau in judecata?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Gatman,

Cel mai bine era dacă includeați această persoană ca fidejusor la momentul semnării contractului de credit.

Puteți să vă adresați și acum băncii, să lămuriți situația și să negociația ca să fie încheiat un contract de fidejusiune cu persoana respectivă. Aceasta va permite băncii să o someze pentru... mai detaliat achitarea creditului respectiv.

La moment însă nu aveți temei juridic ca să o acționați în instanță, or, Dvs. nu aveți încheiat nici-un act juridic civil cu persoana respectivă.

Vă puteți adresa la Poliți cu o plângere pentru caz de escrocherie, ca variantă.

06 october 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Vă recomand depunerea unei plângeri cu solicitarea atragerii la răspundere în conformitate cu legislația în vigoare a persoanei respective.
De fapt, este o practică răspândită când o persoană solicită altei persoane să contracteze un credit pentru aceasta în schimbul unor foloase sau chiar și în lipsa lor, spunînd că aceștia vor... mai detaliat achita de sine stătător creditul după care dispar.
Astfel, procuratura obișnuiește să pună sub acuzare asemenea persoane pentru escrocherie.
În cadrul dosarului penal puteți introduce o acțiune civilă la faza procesuală corespunzătoare, fie ulterior introducînd o acțiune civilă în ordine civilă separat, cu condiția că nu ați înaintat o asemenea ațiune în cadrul dosarului penal.

06 october 2019