Credit cu intârziere

27 june 2019 75

Salut! Am de achitat un credit de 27 mii lei. Recent (21.06.19) a fost reziliat contractul, fapt pe care nu l-am știut. Nici nu m-au informat de reziliere, deși le-am achitat permanent la timp. Ei nu vor să-mi dea achitare cu grafic lunar. Cum se face în cazul dat? Ce risc? Sunt orfan nu am nimic și pe nimeni. Viza de reședința este la fratele tatălui meu, cu care nu prea am legaturi. El risca ceva din cauza mea? La ce mă aștept de la colectori și ce urmează?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimate D-le Anatolie,
În cazul în care nu restituiti datoria creditorul este în drept sa se adreseze în instanța de judecată și va cere inclusiv și cheltuielile de judecată, după care se va adresa la executorul judecătoresc fapt care va determina creșterea sumei.
Unchiul dvs nu risca nimic dacă nu și-a... mai detaliat asumat nici o obligație de a garanta pentru Dvs executrea obligațiilor asumate de către dvs personal.
Astfe, în viitor pentru tot restul vieții pot fi urmărite atât veniturile cât și bunurile dvs.

Recomandare: Achitați câte cât puteți și regulat ca suma sa nu crească și mai mult.

Succes.

01 july 2019