Credit cu restante la achitare

13 december 2018 113

Buna ziua. Am restante la achitarea unui credit si compania inchide contractul. Nu vrea sa mergem la o intelegere ca sa continui lunar in procedura obisnuita sa-l platesc. Imi cer sa rambursez creditul in intregime. Eu le spun ca nu am in genere asa suma, nu am proprietate sau altceva sa le ofer. Mi-au dat termen de 10 zile, de nu ma dau in judecata. Eu am doi copii minori si sunt mama solitara, unul din copii are invaliditate. Imi fac griji ce se poate intampla si cum sa ies din toata istoria asta. Ajutati-ma, va rog!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
In acest caz, nu exista alte posibilitati.
Compania se va adresa in judecata. Va fi emisa o hotarare.
Ulterior, prin executorul judecatoresc se va incerca urmarirea sumei.
Daca nu aveti bunuri - nu riscati cu nimic.
Vi se va incasa sume din orice intrari pe conturi bancare, sau din salariu,... mai detaliat cate 20%lunar din salariu, pina ce se va inchide toata datoria.

Puteti imprima contractul de credit, sa-l studiez, poate exista sanse de a reduce datoria (de exemplu daca dobanda este ilegal de mare).
Puteti sa trimiteti la adresa de e-mail indicata in profilul meu.

13 december 2018