Credit de la o companie de microfinansare ajutati-ma va rog

19 february 2019 120

Sotia nepotului a luat un credit de 35.000 lei si la moment are penalitati si suma spre achitare este de 90.000 lei, cu penalitate zilnica de 369 lei. Mama ei era bolnava de cancer si a decedat lasindu-i Testament pe jumate de casa. Au trecut 8 luni si nu a facut actele la cadastru. Poate ea sa renunte la testament si in ce mod? Titlul pe casa si lot e pe tatal ei. Au dreptul colectorii sa-i puna sechestru pe casa si sa-i dea afara, daca e o intrare pentru familia ei si tatal ei? Ea are 2 copii mici! Cum sa opreasca penalitatile, daca banca nu merge la o intelegere, dar o preseaza cu informatii false (proces penal, sechestrarea imobilului, interdictii de a pleca din tara)? Va rog, dati-mi o indrumatie - ce-i de facut? Ce o asteapta?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Flora,

Moștenitorii primesc ca moștenire atît activele cît și pasivele patrimoniului decedatului. Odată ce doamna nu va refuza succesiunea atunci ea nu va purta răspundere pentru datoriile decedatului.

Dar este o nuanță, acceptarea moștenirii poate fi făcută și prin posesia fizică a bunului imobil/mobil.

Sechestru pe imobil poate fi pus... mai detaliat de executorul judecătoresc după ce primește spre executare titlul executoriu. Însă după identificarea moștenitorilor care au acceptat moștenirea.

Penalitatea poate fi redusă în instanța de judecată în caz că este exagerat de mare.

22 february 2020