Credit nebancar cu intarziere la achitare

02 march 2021 34

Buna ziua. Am un credit luat la o companie nebancara pe care nu l-am achitat în jur de 1 an si s-a acumulat datorie de 63.000 lei. Am achitat o parte și mi-au mai rămas de achitat 37.000 lei, dar din păcate nu pot achita toata aceasta suma odata. I-am rugat sa achit lunar cate o suma mai mica, dar au refuzat. Creditorul spune ca va transmite dosarul meu în judecata. Care sunt consecințele dacă ajung în judecata, cum voi achita datoria? Risc sa ajung după gratii? Vreau sa menționez ca mai am un credit, pe care îl achit lunar si mi-e frica sa nu-mi sechestreze contul si nu îl voi putea achita nici pe acesta. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Eugenia, o să fiți acostată în istanță pentru primul credit, poate să ajungă la executor, ultimul e îndrept să pună sechestru pe cont, acest lucru nu se face într=o lună, două, dar mai mult. DVS aveți posibilitate să vă achitați cu primul credit. Ce se referă la tragerea... mai detaliat la răspundere penală, nu, fiindcă la DVS e o cauză civilă, este esclus.

03 march 2021