Credit întârziat pe care vreau să-l achit în totalitate

02 october 2019 118

Buna ziua. In 2018 am luat un credit in suma de 14.000 lei, am achitat mai mult de jumătate, după care nu am mai putut achita. Suma cu penalități a crescut la 9.000 de lei. In luna iunie am primit notificare privind acționarea in judecată, de atunci nu am mai primit nicio scrisoare. Am verificat pe sait, și nu a avut loc inca nicio ședința. Acum ma aflu peste hotare și sunt gata sa achit suma totala a creditului. As dori sa aflu cum este posibil sa fac asta, dacă nu sunt in țara? Și dacă achit, mai urmează sa ai aibă loc judecată sau nu? Eeste posibil sa fie de acord creditorul sa achit sau nu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Contactați creditorul și solicitați să vă expedieze pe e-mail calculul detaliat(dobândă contractuală, penalitate, dobândă, comision de acordare și/sau deservire) a sumei care trebuie să o achitați.
Solicitați rechizitele contului bancar în valută pentru efectuarea plății din străinătate.
Puteți încheia o tranzacție de împăcare.

02 october 2019