Credit luat de o persoana straina cu buletinul meu de identitate pierdut

26 november 2019 49

Buna! In anul 2015 am pierdut buletinul de identitate. Am anuntat secția de pașapoarte si mi-am perfectat alt buletin. In anul 2017, insa, cineva a luat un credit in suma de 2.000 lei de la o companie de microfinanțarede folosind buletinul meu pierdut. Nu am stiut de acest lucru pana in 2019, cand am fost anunțat de ofițerul de sector si executorul judecatoresc ca trebuie sa achit suma creditului si cheltuielile aferente. Ce sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Artur,

Trebuie în primul rând să vă adresați la poliție cu o plângere și să explicați toată situația. Odată ce va exista dosar penal și va fi stabilite toate circumstanțele cauzei, Dvs. nu veți fi obligat să achitați creditul respectiv.

Pentru o consultație detaliată vă sunt la dispoziție.

04 december 2019