Credit luat de sot

07 october 2019 57

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Unde ma pot adresa dacă executorul judecătoresc a trimis soțului notificare să-i transfere o parte din salariu, dar vrea ca și eu să-i plătesc o parte din salariu, deși eu nu sunt fidejusor la creditul sotului? Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Fidejusor este persoana care în mod solidar cu debitorul inițial răspunde pentru executarea obligației.
Daca există o hotărâre judecătorească de încasare a sumei din contul soțului și a dumneavoastră în calitate de fidejusor, atunci în acțiunile executorului, la capitolul temei de încasare, nu sunt acțiuni ilegale.
Mergeți la executor, și solicitați copie... mai detaliat a dosarului de executare pentru a vedea temeiul solicitărilor executorului.

08 october 2019