Credit luat de tata

17 december 2018 129

Buna! intrebarea mea este referitor la un credit luat de tatal meu de la o banca comerciala. Dupa o jumatate de an, s-a intamplat o nenorocire in care tata a decedat. Mama respectiv nu a participat ca persoana garant si nici eu, pentru ca nu mai locuiam cu ei de zece ani. Dupa aceea, mama m-a rugat sa particip la toate procedurile referitor la mostenire, unde ea a renuntat in favoarea mea. Pana la urma, am acceptat mostenirea. Dar cu creditul cum ramane? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Advocate

Bună ziua!
Articolul 1444 alin.(1) Cod Civil al RM prevede că: Patrimoniul succesoral include atît drepturile patrimoniale (activul succesoral), cît şi obligaţiile patrimoniale (pasivul succesoral- în cazul dvs. datoriile), pe care cel ce a lăsat moştenirea le avea la momentul decesului.
Respectiv ve-ți avea obligația de a întoarce datoria rămasă a tatălui... mai detaliat dvs.

18 december 2018
  • Legal consultant

Bună ziua Stas,

Conform legislației moştenitorii care au acceptat succesiunea satisfac pretenţiile creditorilor celui ce a lăsat moştenirea proporţional cotei fiecăruia în activul succesoral.

În termen de 6 luni din ziua cînd au aflat despre deschiderea succesiunii, creditorii celui ce a lăsat moştenirea trebuie să înainteze pretenţii către moştenitorii care au acceptat... mai detaliat succesiunea, indiferent de scadenţa acestor pretenţii.

Cele bune.

18 december 2018