Credit luat petru alta persoana

16 march 2020 95

Buna! Am luat un credit pe numele meu ca sa ajut o persoana. Aceasta a facut totul si mi-a fost acordata o suma de 50.000 lei, care nu era posibila pe baza venitului meu. Acum mi-au fost sechestrate cardurile. Ce pot face?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Dorina,

Dvs o să trebuiască să întoarceți datoria acumulată, pentru că sunteți debitor conform contractului de credit.

Trebuia odată cu întocmirea contractului de credit să faceți o fidejusiune pe persoana pentru care ați luat creditul. În asemenea caz, ea răspundea solidar cu Dvs pentru datoria acumulată.

16 march 2020